Měření cukru v krvi se provádí zejména u pacientů s již diagnostikovaným diabetem mellitem neboli cukrovkou, dále pak u pacientů s podezřením na toto onemocnění. Proč je měření glykémie (hladiny cukru v kapilární krvi) tak důležité? V důsledku dlouhodobě zvýšené hladiny glukózy v krvi dochází k různým metabolickým změnám, kterou mohou vést k závažným zdravotním komplikacím. Mezi ně patří především urychlení procesu aterosklerózy („ucpávání cév“), poškození ledvin, zhoršování zraku a postižení nervů. Proto měření provádí i praktický lékař při preventivních prohlídkách. Jak postupovat při domácím měření a na co si dát pozor?
Testovací proužky pro testování glykémie Wellion CALLA jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky do glukometrů GL44/GL50 - pro měření obsahu cukru v krvi. Codefree - bez kódování. Přístroj vyhodnocuje následující funkce: obsah glukózy v krvi - zobrazuje a ukládá naměřené hodnoty - zobrazuje průměrné hodnoty obsahu glukózy v krvi.
Detail zboží
Glukometr EasyGluco, který je založen na principu moderní biosenzorové technologie s rychlým zobrazením výsledků do 9 sekund, jednoduchým ovládáním.
Detail zboží
Glukometr GlucoLab, na principu moderní biosenzorové technologie, s rychlým zobrazením výsledků do 5 sekund. V praktické taštičce s proužky a lancetami.
Detail zboží
Jehly (lancety) pro odběrová pera SD - standard diagnostics pro odběr kapilární krve pro sebetestování krevní glukózy. Balení po 100 ks jehliček. Jsou také součástí setů - u glukometrů SD Codefree a SD Check GOLD, v množství 10ks.
Detail zboží
Moderní lancety 28G pro jemné získání vzorku krve. Jsou vybaveny ochrannou krytkou s dokonale tenkým seříznutím umožňující téměř bezbolestný vpich.
Detail zboží
Sterilní jednorázové odběrové lancety do odběrových per glukometrů FORA Diamond (PRIMA, MINI, iDiamond).
Detail zboží
Odběrové pero Accu-Chek Softclix je určeno k získání vzorku kapilární krve pro měření hladiny cukru v krvi při domácím měření glykémie a autolanceta pro prakticky bezbolestné získání kapičky krve pro vyhodnocení vzorku.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie Auto Coding Elelement jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie Glucodr jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie Diamond jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie Accu-Chek Active jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie Accu-Chek Performa jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie SD-Check jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie EasyGluco jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie Glucolab jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie FreeStyle se používají k měření glukózy (cukru) ze vzorku kapilární krve.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie FreeStyle se používají k měření glukózy (cukru) ze vzorku kapilární krve.
Detail zboží
Proužky pro testování beta-ketone se používají ke kvantitavnímu měření ketolátek (beta-hydroxybutyrátu) v plné kapilární krvi.
Detail zboží
Testovací proužky pro testování glykémie Meditest Medisign MS-2 jsou určeny pro stanovení krevní hladiny glukózy.
Detail zboží
Jak měřit cukr v krvi
K měření se používají dnes už převážně automatické přístroje zvané glukometry, které stanovují hladinu glukózy po nanesení kapky krve na testovací proužek. K dispozi jsou kompletní sety, které obsahují vlastní glukometr, několik proužků, autolancetu a lancety (viz dále).
Kapka krve se v domácím prostředí získává pomocí speciálních odběrových per – tzv. autolancet. V tomto peru je vždy vyměňována jen jehla – tzv. lanceta. Většina dnešních autolancet má nastavitelnou hloubku vpichu pro snížení bolestivosti při odběru. Odkud však krev získávat? Standardně se vpich provádí na bříšku některého z prstů ruku. Pro větší pohodlí pacienta je však možné odebrat vzorek krve i z jiného (alternativního) místa (vyvýšená svalová část na palcové straně dlaně, vyvýšená svalová část dlaně na malíkové straně, paže, stehno či lýtko). Je ale důležité se ujistit, že Váš glukometr lze použít i pro krev odebranou z těchto míst. Dezinfekce místa vpichu není nutná při zachování běžných hygienických návyků.
Takto odebraná kapka krve se ihned přenese na testovací proužek. Testovací proužky ke glukometrům jsou nezaměnitelné a nedají se dělit – jinými slovy, ke každému glukometru existují speciální proužky a nelze zvýšit jejich počet rozstříháním. Při koupi náhradních proužků je nutné provést kalibraci přístroje. Ta se provádí několika způsoby – vložením kalibračního čipu do glukometru, kde čip zůstává po celou dobu stanovování proužky z jednoho balení nebo pouze jednorázovým vložením kalibračního proužku, ze kterého si glukometr informaci přečte a uloží anebo pomocí přiloženého kódu, který se do glukometru zadá.
Po nanesení kapky krve se testovací proužek podle návodu vloží do těla glukometru, který provede měření. Na displeji se pak objeví naměřená hodnota glykémie.
Naměřené hodnoty v domácím prostředí mají vždy pouze informativní charakter. V závislosti na době od posledního příjmu potravy rozlišujeme dvě základní hodnoty glykémie a to náhodná glykémie – naměřená kdykoli během dne nezávisle na jídle, která by neměla překročit hranici 7,5 mmol/l a glykémie nalačno – nejlépe ráno před prvním jídlem, která je u zdravých jedinců pod hodnotou 5,5 mmol/l.
Pro koho je domácí stanovení glykémie vhodné i bez porady s lékařem? Týká se zejména lidí, u kterých se již cukrovka v rodině projevila, trpících vysokým krevním tlakem či zvýšeným cholesterolem, u pacientů po cévní mozkové příhodě nebo infarktu myokardu, při nadváze nebo obezitě popřípadě žen trpících cukrovkou v těhotenství.
Při nálezu zvýšené hodnoty glykémie je nutné navštívit lékaře a podrobit se dalšímu vyšetření. Potřebujete pomoci s výběrem, neváhejte nás kontaktovat.